Umów się na wizytę: 791 449 008


Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa ( botulina, BTX, botulinotoksyna) typu A  służy do leczenia nadczynności mięśni mimicznych, powodującej powstawanie i utrwalanie zmarszczek. Podana botulina utrzymuje się w płynie tkankowym ok. 4 godziny. Zasięg penetracji w tkance to ok. 1 cm w każdą stronę od miejsca podania. Z tego wynika  okres ochronny  do 4 godzin po zabiegu, w którym nie wolno masować miejsc  ostrzykiwanych,  przegrzewać ich (sauna, solarium), schylać mocno głowy, kłaść się na boku.
Jednorazowo podajemy 20-60 jednostek botuliny.  Jednostka (U) to ilość leku, która w doświadczeniach była śmiertelna dla 50% myszy Webster płci żeńskiej. Gdyby, jak u myszy doświadczalnych, podawać ją doustnie, to ilością niebezpieczną  dla człowieka  jest dopiero około 3000j. Podanie domięśniowe ogranicza obszar działania do miejsca podania, zapobiegając efektom ogólnoustrojowym. Mimo to nie podaje się botuliny pacjentkom w ciąży, osobom z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo- mięśniowego i oczywiście uczulonym na botulinę.
Po 4 godzinach nie widać jeszcze efektu. Co się wtedy dzieje? Botulina połączyła się nieodwracalnie z płytką nerwowo- mięśniową wykorzystując powinowactwo powierzchniowych receptorów komórkowych, jest przenoszona przez błonę komórkową i uwalniana do cytosolu, gdzie inaktywuje białko SNAP25, konieczne do wydzielania acetylocholiny. Bez acetylocholiny synapsa przestaje działać i mięsień nie otrzymuje od niej impulsu potrzebnego do skurczu. Pierwsze efekty leczenia widoczne mogą być po 2 dniach, ale najczęściej trzeba poczekać do tygodnia. Maksymalny efekt występuje od 2 do 6 tygodni po zabiegu. Organizm stopniowo wytwarza nowe połączenia nerwowo- mięśniowe, ale ten proces trwa 2 do 4 miesięcy. Dlatego działanie botuliny jest odwracalne.  Aby utrzymać efekt, zabiegi powtarza się co kilka miesięcy.
Wskazania do zastosowania botuliny w kosmetyce to przede wszystkim tzw. zmarszczka lwia, czyli pionowa zmarszczka między brwiami, a także zmarszczki przy zewnętrznych kącikach oczu czyli tzw. kurze łapki, oraz poprzeczne zmarszczki czoła powstające przy unoszeniu brwi.
Ze wskazań ogólnomedycznych botulina stosowana jest w leczeniu przykurczów mięśni np. w kręczu szyi, stopie końsko-szpotawej, zezie (takie właśnie było pierwsze zastosowanie w USA w 1973r.), ale też w leczeniu nadpotliwości  pach  oraz przewlekłych migrenowych bólów głowy.

 

Kwas hialuronowy

Chemicznie jest glikozaminoglikanem, który występuje powszechnie w organizmach żywych i ma w nich zawsze tą samą budowę. Dzięki temu, że jest naturalnym składnikiem macierzy międzykomórkowej ludzkiej skóry, nie musimy się obawiać reakcji uczuleniowych na lek. Kwas hialuronowy odpowiada za uwodnienie skóry. Jedna cząsteczka tej substancji może związać 250 cząsteczek wody. Niestety z wiekiem zawartość kwasu hialuronowego w skórze spada i tak jak u dzieci wynosiła jeszcze ponad 50%, tak u osób 40-letnich jest go już o połowę mniej. Skóra traci napięcie.
W zależności od planowanego efektu, używa się preparatów o różnej gęstości i to przekłada się również na trwałość efektu zabiegu. Najlżejsze preparaty, przeznaczone do korekcji drobnych zmarszczek, przestają być widoczne już po 2-4 miesiącach, ale na przykład efekt powiększania ust jest widoczny do 3 lat. Wynik zabiegu jest widoczny od razu. Potem do 7 dni preparat może jeszcze nieznacznie zwiększyć swoją objętość, co wynika z wiązania wody.

 

 

logo

Gabinet Stomatologii i Medycyny Estetycznej

41-200 Sosnowiec, ul. Stroma 80
info@estima.olkusz.pl